Ομιλητές

Παρασκευή, 14 Σεπτεμβρίου 2018
ΠΡΟΣΥΝΕΔΡΙΑΚΟ ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ - ΑΙΘΟΥΣΑ OLYMPIA ΙΙΙ-IV
8.00-8.45 Εγγραφές
Πρωινή Συνεδρία Προεδρεύοντες: Δαμανάκης Γιώργος –Δούμα Κατερίνα
8.45-9.00 Χαιρετισμοί - Παρουσίαση ομιλητή
9.00-11.00 Couchat David -«Αντιμετώπιση εγκλείστων κυνοδόντων & περιπεπλεγμένων περιπτώσεων εφήβων με νάρθηκες»
11.00-11.30 Διάλειμμα για καφέ
Μεσημβρινή Συνεδρία Προεδρεύοντες: Αγγελόπουλος Γεράσιμος – Στάμου Εύη
11.30-13.15 Couchat David -«Αντιμετώπιση εγκλείστων κυνοδόντων & περιπεπλεγμένων περιπτώσεων εφήβων με νάρθηκες»
13.15-14.00 Γεύμα
Απογευματινή Συνεδρία Προεδρεύοντες: Θεοδωρίδη Τζίνα – Παπαγεωργίου Δημήτρης
14.00 - 15.30 Couchat David -«Αντιμετώπιση εγκλείστων κυνοδόντων & περιπεπλεγμένων περιπτώσεων εφήβων με νάρθηκες»
Σάββατο,15 Σεπτεμβρίου 2018
ΣΥΝΕΔΡΙΟ - ΑΙΘΟΥΣΑ OLYMPIA III-IV
08.30-09.00 Εγγραφές
1η Συνεδρία Προεδρεύοντες: Χαλαζωνίτης Δημήτρης – Μπουλούχου Ουρανία
9.00-10.40

Vaid Nikhilesh - «Αν ο Πινόκιο ήταν πωλητής ορθοδοντικών προιόντων;»

10.40-11.00

Πανδής Νίκος - «Επιστημονικά Τεκμηριωμένη Ορθοδοντική στη καθημερινή κλινική πράξη»

11.00-11.30 Διάλλειμα

2η Συνεδρία Προεδρεύοντες: Ροντογιάνη Αλίκη – Κιοκπάσογλου Μαγδαληνή

11.30-13.30

Carrière Luis - «Προτεραιότητα στη διόρθωση της πρόσθιο-οπίσθιας σχέσης: Το μυστικό της επιτυχίας»

13.30-14.30

Διάλλειμα

3η Συνεδρία Προεδρεύοντες: Μάρκου Κων/νος - Καρακουσόγλου Στέφανος











14.30-17.00











Varela Huan Carlos Perez - «Πως μπορεί η ορθοδοντική να βελτιώσει την αισθητική του προσώπου του ασθενή»










17.00-17.20 Δούμα Κατερίνα - «Ο ρόλος του ορθοδοντικού στις νέες προκλήσεις: τι αποκαλούμε σήμερα υβριδική θεραπεία»
ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ ΒΟΗΘΩΝ ΟΔΟΝΤΙΑΤΡΕΙΟΥ - ΑΙΘΟΥΣΑ OLYMPIA II
08.45-09.20 Εγγραφές
1η Συνεδρία Προεδρεύοντες: Τριχίλη Αντιγόνη – Κουτσουμπού Δέσποινα
09.20-10.00 Θεοδωρακόπουλος Γιώργος -«Νεότερα δεδομένα/ Εναρμόνιση με τα πρότυπα της αποστείρωσης χειρουργικών εργαλείων στο χώρο του οδοντιατρείου»
10.00-10.30 Νικολάου Αλέξανδρος - «Η Σύγχρονη Προσέγγιση στο Management Ιατρείου»
10.30-11.00 Σταθόπουλος Βασίλειος - «Νέος κανονισμός προστασίας προσωπικών δεδομένων»
11.00-11.30 Διάλλειμα
2η Συνεδρία Προεδρεύοντες: Κουτσίκου Θεοδώρα – Εξάρχου Μαρία
11.30-12.10 Μανουσάκη Ελένη, Αγγελόπουλος Γεράσιμος & Γιώργος - «Σχεδιασμός ορθοδοντικού ιατρείου για αποτελεσματικό έλεγχο διασποράς λοιμώξεων»
12.10-13.30 Χαλαζωνίτης Δημήτρης - «Η ψηφιακή κεφαλομετρική ανάλυση στην κλινική πράξη. Ζωντανή παρουσίαση λογισμικού»
13.30-14.30 Τέλος σεμιναρίου βοηθών οδοντιατρείου
ΣΥΝΕΔΡΙΟ - ΑΙΘΟΥΣΑ OLYMPIA II
4η Συνεδρία Προεδρεύοντες: Μαντά Αθανασία - Μπάκος Κων/νος
14.30-14.50 Γιδαράκου Ιωάννα - «Κλινικές καινοτομίες και εφαρμογές της μεθόδου Invisalign σε παιδιά και ενήλικες ασθενείς»
14.50-15.10 Μούλας Αλέξανδρος - «Ορθοδοντική θεραπεία ατόμων με συγκλεισιακή ανωμαλία τάξης ΙΙ με διαφανείς νάρθηκες. Νέα πρότυπα θεραπείας»
15.10-15.30 Καθοπούλης Ηλίας - «Συμβολή της Ψηφιακής Τεχνολογίας στην Ορθοδοντική Προετοιμασία για Προσθετική Αποκατάσταση Ενηλίκων Ασθενών»
15.30-15.42 Βασιλείου Δημήτριος - «Μεταβολές των μαλακών μορίων ύστερα από ορθοδοντική θεραπεία με ακίνητους μηχανισμούς με ή χωρίς εξαγωγές: Συστηματική ανασκόπηση και μετα-ανάλυση»
15.42-15.54 Εξάρχου Φώτης - «Γλωσσική τεχνική στην ψηφιακή εποχή: Ο Ορθοδοντικός στο τιμόνι της οδοντικής μετακίνησης»
15.54-16.06 Khalifa Susan - «Maxillary tranxverse changes following bone-borne versus alveolar decortication expansion»
16.06-16.18 Κατσίγιαλου Νίκη - «Μια νέα μορφομετρική μέθοδος για την περιγραφή του σχήματος του κονδύλου»
16.18-16.30 Κούλη Αφροδίτη - «Μορφομετρική αξιολόγηση των αλλαγών σκληρών και μαλακών ιστών του προσώπου ασθενών που θεραπευτήκαν με ή χωρίς εξαγωγές»
16.30-16.42 Μπάκος Κων/νος - «Μικροβίδες στην ορθοδοντική»
16.42-16.54 Σχισμένος Χρήστος - «Νέα τετραεδρική κεφαλομετρική ανάλυση και προώθηση της κάτω γνάθου με διάφανους νάρθηκες Invisalign:10 Κανόνες»
18.00-19.30 Τελετή Έναρξης - Δεξίωση Προέδρου
20.00 Gala dinner
Κυριακή, 16 Σεπτεμβρίου 2018
ΣΥΝΕΔΡΙΟ - ΑΙΘΟΥΣΑ OLYMPIA III-IV
4η Συνεδρία Προεδρεύοντες: Κόκκινος Πέτρος – Κολοκυθά Όλγα
9.30-10.30 Ludwig Bjorn -«Μίνι εμφυτεύματα: Από τον ενθουσιασμό στην απογοήτευση ή επιστροφή στο μέλλον!»
10.30-10.50 Μπάσδρα Έφη - «Ξετυλίγοντας τη βιολογική διαδικασία της ορθοδοντικής μετακίνησης και προβλέποντας το μελλον... »
10.50-11.10 Χατζηγιάννη Αθηνά - «Μια άλλη οπτική του κρανιοπροσωπικού συμπλέγματος»
11.10-11.30 Ζαρμπή Κατερίνα - «Φύση: Πολέμιος αλλά και συνεργός των ορθοδοντικών»
5η Συνεδρία Προεδρεύοντες: Γρημάνη Μυρσίνη – Πάλλη Δήμητρα
11.30-12.30 Ki Beom Kim - «Χειρουργικές & Ορθοδοντικές απόψεις της Αποφρακτικής Άπνοιας Ύπνου »
12.30-13.30 Διάλλειμα
6η Συνεδρία Προεδρεύοντες: Τσολάκης Απόστολος – Κούπης Νίκος
13.30-15.15 Csillag Maria -«Η μέθοδος Smylist. Διαβάστε το πρόσωπο και σχεδιάστε ψηφιακά»
15.15-15.45 Διάλλειμα
7η Συνεδρία Προεδρεύοντες: Καλλίρη Μπεττίνα – Ραϊσάκης Θεόδωρος
15.45-16.30 Ki Beom Kim -«Υπάρχει γρήγορος δρόμος στην Ορθοδοντική;
ΜΕΤΑΣΥΝΕΔΡΙΑΚΟ - ΑΙΘΟΥΣΑ OLYMPIA II


Προεδρεύοντες: Θεοδωρακοπούλου Λίνα – Νάκου Ντορίτα


10.30-12.30



Ludwig Bjorn - ORTHOeasy system hands on


12.30-13.30 Διάλλειμα
ΟΜΙΛΗΤΕΣ ΣΥΝΕΔΡΙΟΥ
Dr. Benatia Akim
Dr. Castroflorio
Assoc. Prof Vincenzo D’ Anto
Dr. Pablo Echarri
Bialade C. Federica
Dr. Francesco Garino
Dr. Santiago Isaza Penco
Luis Javier
Dr. Ilya Lipkin
Dr. Luca Lombardo
Stefano Negrini
Dr. Rafi Romano
Dr. Wu Eric
Κων/νος Αντωνίου
Γιώργος Αντωνόπουλος
Δρ Αγγελάκης Δημοσθένης
Αντωνίου Κων/νος
Δρ Γαλακτόπουλος Δημήτρης
Δρ Καραμούζος Ανδρέας
Δρ Λάσπος Χριστοδουλος
Δρ Μανουκάκης Ιωάννης
Δρ Ματούλα Ματίνα
Δρ Μούλλας Αλέξανδρος
Δρ Σανούδος Ματθαίος
Επίκ. Καθ. Σηφακάκης Ιωσήφ
ΕΠΙΤΟΙΧΙΕΣ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΕΙΣ
Βογιατζής Φώτης
Χριστοπούλου Ισιδώρα
Καραμάνη Ιωάννα
Κατσίγιαλου Νίκη
Κακαλή Λυδία
Μιχελάκη Ελευθερία Ίρις
Ρούλιας Παναγιώτης
Copyright 2019 1ο Συνέδριο της Ελληνικής Εταιρείας Ορθοδοντικών Ναρθήκων.
Designed by PlanTech